• sierpień

    1

    2022
  • 945
  • 0
Czym lepiej ocieplić poddasze, pianką czy wełną?

Czym lepiej ocieplić poddasze, pianką czy wełną?

Ocieplenie poddasza to bez wątpienia ważna kwestia. Dzięki temu można obniżyć rachunki za ogrzewanie domu. Nieocieplone poddasze powoduje bowiem straty ciepła nawet do 25%. Aby więc znacząco obniżyć współczynnik tej utraty, warto zdecydować się na zakup odpowiednich materiałów. Co jednak sprawdzi się lepiej – wełna czy pianka na poddasze?

Ocieplenie poddasza – wełną czy pianką?

Ocieplić poddasze można styropianem, pianką PUR lub wełną mineralną. Każde z tych rozwiązań jest dobre, ale należy jednak zwrócić uwagę, jaki konkretnie cel chcemy osiągnąć. Czym więc ocieplić poddasze – wełna czy pianka? Oba materiały wykazują różne właściwości. To zależy więc od nas, co jest naszym priorytetem podczas ocieplania dachu.

Ocieplanie poddasza pianką

Pianka poliuretanowa jako termoizolator jest materiałem niezwykle trwałym, odpornym na czas użytkowania i energooszczędnym. Latem zapewnia chłodne powietrze, a zimą zapobiega utracie ciepła. Jest również bezpieczna dla zdrowia, ponieważ nie emituje toksyn. Pianka przylega ściśle, dzięki czemu nie tworzą się szczeliny, tak zwane mostki cieplne, przez które inaczej uciekałoby ciepło. Wykazuje również właściwości paroprzepuszczalne, eliminując skutecznie kondensację pary, a przez to wilgoć. Dodatkowo chroni przed hałasem.

Ocieplanie poddasza wełną

Ze względu na na swoją strukturę wełna mineralna do ocieplania poddasza doskonale tłumi dźwięk, powodując jego rozproszenie. Jeśli więc chcemy, aby materiał izolował odgłosy z zewnątrz, jest to jak najbardziej trafny wybór. Warto wspomnieć, że wełna zabezpiecza przed pożarem. Posiada bowiem najwyższą klasę reakcji na ogień, czyli A1. W praktyce dzieje się tak, ponieważ tworzy barierę ogniową, zapobiegając rozprzestrzenianiu się ognia. Jest to jednak materiał ciężki, trudny w montażu oraz powodujący duże obciążenie dla konstrukcji. Przy ocieplaniu poddasza wełną może również dochodzić do pylenia, co nie jest wskazane dla alergików. W tym aspekcie w pojedynku piana czy wełna polecana jest częściej pianka poliuretanowa.

COST CALCULATOR

Use our form to estimate the initial cost of renovation or installation.

REQUEST A QUOTE

Latest Posts

Most Viewed

Text Widget

Here is a text widget settings ipsum lore tora dolor sit amet velum. Maecenas est velum, gravida Vehicula Dolor

© 2023 P.H.U. Irmag | Polityka prywatności